A snack platter that truly impresses guests 🙂 Seafood in delicate batters and tempuras with Urban Fries and aromatic sauces.
Snacks for shared moments
A snack platter that truly impresses guests 🙂 Seafood in delicate batters and tempuras with Urban Fries and aromatic sauces.
| Prawns in batter | 8 pcs. |
| Squid strips | 6 pcs. |
| Squid rings | 6 pcs. |
| Sardines in batter | 8 pcs. |
| Urban Fries | 250 g |
| Lemon | 0.5 pcs. |
| Lime | 0.5 pcs. |
| Ketchup | 40 g |
| Cocktail sauce | 40 g |
| Curry dip | 40 g |
| Tomato sauce | 40 g |
| Fry prawns in oil heated to 175°C for 3-4 minutes. |
| Fry the squid strips in oil heated to 175°C for 3.5-4 minutes. |
| Fry the squid rings in batter for 2-3 minutes in oil heated to 180°C. |
| Fry the sardines for 2-2.5 minutes in oil heated to 175 degrees. |
| Fry the fries for 1.5 minutes at 175°C. |
| Serve on a board with lemon and lime segments, dips, and tomato salsa. |
| Prawns in batter | £6.14 |
| Squid strips | £5.24 |
| Squid rings | £6.42 |
| Sardines in batter | PLN 3.75 |
| Urban Fries | PLN 3.25 |
| Lemon | 50 gr |
| Lime | 50 gr |
| Ketchup | 40 gr |
| Cocktail sauce | 60 gr |
| Curry dip | 60 gr |
| Tomato sauce | 70 gr |
| Cost per serving: | 28.10 zł |
| Suggested retail price | £84.50 |
Share:
Need help choosing the right product/concept or want more information about it? Write to us!