Shrimp burger with crispy vegetables in a flavourful Asian sauce.
Shrimp burger with crispy vegetables in a flavourful Asian sauce.
| Burger bun | 1 pc. |
| Prawns in batter | 8 pcs. |
| Carrots | 40 g |
| Fresh cucumber | 20 g |
| Mung beans | 20 g |
| Coriander | 10 g |
| Iceberg lettuce - leaf | 2 pcs. |
| Soy sauce | 5 ml |
| Lime and chilli sauce | 15 ml |
| Cocktail sauce | 20 ml |
| Brown the bun on the grill plate. |
| Fry the prawns in batter in oil heated to 175°C for 3-4 minutes. |
| Finely julienne the carrots and cucumbers, then add the mung beans and chopped coriander. |
| Spread cocktail sauce on the bottom of the bun, add lettuce leaves, then place the prawns. |
| Arrange the vegetables on a platter, drizzle with a mixture of lime and chilli dressing and soy sauce. |
| Cover the bread roll and serve. |
| Burger bun | PLN 2.5 |
| Prawns in batter | £6.14 |
| Carrots | 15 g |
| Fresh cucumber | 20 gr |
| Mung beans | 60 gr |
| Coriander | 20 gr |
| Iceberg lettuce - leaf | 60 gr |
| Soy sauce | 20 gr |
| Lime and chilli sauce | 60 gr |
| Cocktail sauce | 30 gr |
| Cost per serving: | 11.49 PLN |
| Suggested retail price | 35 zł |
Share:
Need help choosing the right product/concept or want more information about it? Write to us!